Lapidárium u kostela sv. Jana Křtitele
ve Dvoře Králové nad Labem
Lapidárium (lat. lapis=kámen) se nachází u kostela v části hradeb na západní straně města. Jsou zde umístěny kamenné památky a náhrobky ze zrušeného hřbitova, který byl před kostelem (dnes parkoviště).
Bezhlavý rytíř: Na prvním náhrobním kameni (opřený o budovu bývalé hasičské zbrojnice) je zobrazen císařský a královský nadporučík ing. Karel rytíř Sturber (*1781, +15.10.1850), nápis: Karl ritter Sturber K.K. OberLevtenant a...Ig 69 Iahre a AltÜbergIng Von Gattin 2 ge Liebten Söhnen VnD 2 TöChtern herzlich bewei(gt)....Gott.... (Karel rytíř Sturber K /císařský/ K /královský/ nadporučík... 69 let stár odešel od manželky, dvou milovaných synů a dvou dcer, srdečně dojatých...Bůh...). Postava rytíře má ulomenou hlavu.
Na druhém kameni je zobrazena Anna Mesnerová (+1558) z Nových Lesů.
Třetí kamenná krychle je empírový kámen z hrobu, kde odpočívala Anna rozená Kavková (*1761,+7.12.1811). Na náhrobku je truchlící manžel, na podstavci je nápis: 7ho Prosynce leta 1811. Zesnula w Panu Anna... rozena Kawkova weku sweho 50 let. muz y dcery narjkagj sobe. Ach. Kdo zalost gegjch wypudj? Blaze odpocjwaj mati w hrobe. Az te andel k saudu probudj. (7ho prosince léta 1811. Zesnula v Pánu Anna...rozená Kavková věku svého 50 let. muž i dcery naříkají sobě. Ach. Kdo žalost jejich vypudí? Blaze odpočívej máti v hrobě. Až tě anděl k soudu probudí).
Nad náhrobkem je půlkruhový portál ze špitální kaple Nanebevzetí Panny Marie (1677-1786), která stála u Dolní brány-pod náměstím Odboje.
Čtvrtý kámen je pamětní deska se znakem pánů z Hartensteinu. Deska je z venkovní křestní kaple kostela, která sloužila také k vybírání peněz na chudé. Kapli dal postavit Jan Hartman z Hartenštejna (hrad u Karlových Varů), majitel Žďáru u Studence. Znak: stojící muž drží v pravé ruce kladivo. Nad kulatým štítem letí dva andělé, nad nimi páska s nápisem: A DEO FIRMATA DURANT 1606 (co od Boha potvrzeno, to trvá). V dolní části desky je nápis: IAN HARTMAN STARSSI Z HART(ma)NSSTEINA. MORS IANVA VITAE (smrt vchodem k životu=křest dává věčný život).
Pátý kámen je náhrobek ze 17. století bez nápisu. Hlavním motivem je ukřižovaný Ježíš Kristus (lat. crucifixus).
Pod šestým náhrobkem odpočíval měšťan Jan. V kartuši je nápis: Zemrzel w Panu Jan...Miesta zdegssiho gsa ziw 43 leth. Gehoz Tielo pod tou kamen...deskou Slawne z mrtwich wstani Oczekawa. Rzcy Przychozy. I degz Milosrdny Hospodin Odpoczinuti weczneho (zemřel v Pánu Jan...města zdejšího jsa živ 43 let. Jehož tělo pod tou kamen(nou) deskou slavné zmrtvýchvstání očekává. Věci příchozí-příští. I dej milosrdný Hospodin odpočinutí věčného).
Sedmý náhrobek patřil majiteli Koclířova, kterým byl Albrecht z Rychnova (nad Kněžnou). Kámen je v půli přeražený. Nápis: Leta bozi MDIII (1503) dokonal...swug ziwot...Albrecht z Rychnowa...
V hradbách vedle lapidária je zazděný empírový portál z Pilského mlýna. Dva lvi drží kartuš, ve které je monogram JS a letopočet 1791. Monogram patřil pravděpodobně mlynáři, který si dal mlýn postavit.
Vedle dveří na věž je náhrobek, pod kterým byl pohřben Jan rytíř Silvar. Náhrobek byl vsazen do zdi věže v roce 1839 po zrušení rodové silvarovské hrobky v kostele. Po obvodu náhrobku je nápis: PAN JAN STARSSI RITIRZ ZILWAR Z ZILWARSTEINA A PILNIKOWA A NA PODHORZI. LÉTA PANIE 1605 DEN SWATEHO DIWISSE GINAC PÁN BŮH RACZ MU DÁTI LEHKE ODPOCZINUTI. (Pan Jan starší rytíř Zilvar z Zilvarštejna a Pilníkova a na Podhoří/=Městská Podstráň/. Léta Páně 1605 den svatého Diviše /9.10./ /z/hynul. Pán Bůh rač mu dáti lehké odpočinutí).